EXECUTIVE LECTURE FORUM: Bio: Shankar

December 03, 2010

Her Excellency Meera Shankar
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Embassy of India
Washington, D.C.

Topic: 
India-U.S. Strategic Partnership

 

Ambassador Meera Shankar joined the Indian Foreign Service in July 1973. 

She has held several important assignments during her career: she served as Director in the Prime Minister’s Office from 1985 to 1991; was posted to Washington, D.C. and served as Minister (Commerce) from 1991 to 1995. Thereafter, she headed the Indian Council of Cultural Relations in New Delhi overseeing India's cultural diplomacy. Subsequently, in the Ministry of External Affairs, she headed two important divisions dealing with the South Asian Association of Regional Cooperation (
SAARC) and relations with Nepal and Bhutan. 

After promotion to the rank of Additional Secretary in 2002, she held the responsibility for the United Nations and International Security. 

Her last assignment was as Ambassador of India to Germany from 1st December 2005 to 6th April 2009.

Ambassador
Meera Shankar arrived in Washington, D.C. on 26 April, 2009.  She presented her Credentials to President Barack Obama on May 21, 2009.

She is married and has a daughter.

http://www.indianembassy.org/ambassador.php

 

 

© 2010 The Radványi Chair in International Security Studies, Mississippi State University.
All rights reserved, unless otherwise noted.
This page was generated on Monday January 31, 2011 05:00:07 PM